| Part Number | EEUFC1E101SB |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 194010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 100uF 25V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 5mm 290mA 1000 hr 105\u00b0C Ammo Pack |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEUFC1E101SB |
| Datasheet download |
| Part Number | EEUFC1E101SB |
|---|---|
| Voltage(DC) | 25 V |
| Capacitance Value | 100 uF |
| Tolerance | 20 % |
| Product Dimensions | 11.2 mm |
| Rad Hard | No |
| Termination Style | Radial |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Package/Case | 6.3 X 11.2 |
| Lead Finish | Tin |
| Leakage Current | 25@2Min uA |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Mounting | Through Hole |
| Ripple Current | 290 mA |
| Lead Pitch For Radial | 5 mm |
| Product Diameter | 6.3 mm |
| Product Height | 11.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEUFC1E101SB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 1uF 50V 20% (4 X 5.4mm) SMD 10mA 1000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHA1H1R0AR.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 35V 20% (10 X 10.2mm) SMD 160mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHB1V101AP.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 100uF 16V \u00b120% (6.3 X 5.8mm) Cylindrical 0.36 Ohm 240mA 2000hr 105\u00b0C Cardboard T R Download PDF datasheet for EMZA160ADA101MF61G.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 470uF 16V 20% (8 X 10.2mm) SMD 340mA 1000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHAC471UAP.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEMZA500ADA221MJA01 CAPACITOR (HF) - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 400V 20% (25 X 40mm) 10mm 2030mA 3000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EETED2G221JJ.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEMVY350ADA331MJA01 CAPACITOR (HF) - |
|
Nippon ChemiCon | NCCEMLA250ADA331MHA01 CAPACITOR (HF) SMD - |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 100uF 25V \u00b120% (8 X 10mm) Cylindrical 0.16 Ohm 600mA 3000hr 105\u00b0C Cardboard T R Download PDF datasheet for EMLA250ADA101MHA0G.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 25V 20% Radial 2000h 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA1EM220.pdf |