EEVFK2A151M Panasonic
EEVFK2A151M Images
Please contact us for more photos of EEVFK2A151M
Part Number EEVFK2A151M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 150uF 100V 20% (16 X 16.5mm) SMD 793mA 5000h 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEVFK2A151M
Datasheet download EEVFK2A151M.pdf
Request Quotation for EEVFK2A151M
EEVFK2A151M Specifications
Part Number EEVFK2A151M
Mounting Surface Mount
Package/Case 16 X 16.5
Lead Finish Tin
Construction Cylindrical
Ripple Current 793 mA
Voltage(DC) 100 V
Capacitance Value 150 uF
Rad Hard No
Leakage Current 150@2Min uA
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 230
Product Dimensions 16.5 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 16 mm
Product Height 16.5 mm