ECEA1CKA101 Panasonic
ECEA1CKA101 Images
Please contact us for more photos of ECEA1CKA101
Part Number ECEA1CKA101
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 16V 20% (6.3 X 7mm) Radial 2.5mm 91mA 1000 hr 85\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECEA1CKA101
Datasheet download ECEA1CKA101.pdf
Request Quotation for ECEA1CKA101
ECEA1CKA101 Specifications
Part Number ECEA1CKA101
Capacitance Value 100 uF
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Product Dimensions 7 mm
Package/Case 6.3 X 7
Leakage Current 16@2Min uA
Max Processing Temp 250 to 260
Voltage(DC) 16 V
Mounting Through Hole
Ripple Current 91 mA
Lead Finish Tin
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 7 mm