| Part Number | ECHU1H561JX5 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 397710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 560pF 50V PPS 5% (2 X 1.25 X 0.9mm) SMD 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Film |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ECHU1H561JX5 |
| Datasheet download |
| Part Number | ECHU1H561JX5 |
|---|---|
| Dielectric Material | |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Package/Case | 0805 |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 5 % |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Max Processing Temp | 260 |
| Construction | Flat |
| Mounting | Surface Mount |
| Capacitance Value | 560 pF |
| Dielectric | PPS |
| Case Size | 0805 |
| Product Dimensions | 2 x 1.25 x 0.9 mm |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Depth | 1.25 mm |
| Product Height | 0.9 mm |
| Product Length | 2 mm |
| Replacement Part Number | PART-ECHU1H561JX5 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Surge Components | Cap Film 0.47uF 250V PET 10% (19 X 8.5 X 15.5mm) Radial 15mm 125\u00b0C Download PDF datasheet for SRM250V474K-D2.pdf |
|
KEMET | Cap Film 1uF 560V PP 20% (26.5 X 10 X 18.5mm) Radial 22.5mm 110\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for R46KN410000N2M.pdf |
|
AVX | Cap Film 2.2uF 63V PET-HT 5% (10.5 X 7.6 X 5.7mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CB162D0225JBC.pdf |
|
Nichicon | Cap Film 0.1uF 630V PET 10% (20.5 X 7.8 X 14.6mm) Radial 17.5mm 105\u00b0C Download PDF datasheet for QXK2J104KTPTZH.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.015uF 800V PP 3% (15.4 X 6.2 X 10.6mm) Radial 12.5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECW-H8153HA.pdf |
|
AVX | Cap Film 20uF 1350V PP 10% (80.2 X 40 X 162.5mm) 85\u00b0C Download PDF datasheet for FSM26V0206K.pdf |
|
TDK | Cap Film 0.01uF 630V PP 5% (13 X 4 X 9mm) Radial 10mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for B32621A6103J.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.022uF 630V PP 5% (12.5 X 6.2 X 9mm) Radial 10mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECWF6223JL.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.47uF 1000V PP 20% (41 X 13 X 24mm) Radial 37.5mm 105\u00b0C Download PDF datasheet for PHE844RR6470MR06L2.pdf |
|
TDK | Cap Film 1uF 250VDC 160VAC PET 5% 18 X 8.5 X 14.5mm RDL 15mm Bulk Download PDF datasheet for B32522-N3105-J.pdf |