| Part Number | EECF5R5U474 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 331070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap 0.47F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (21.5 X 8mm) Radial Stacked Coin 5mm 70\u00b0C Tray |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Electric Double Layer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EECF5R5U474 |
| Datasheet download |
| Part Number | EECF5R5U474 |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Lead Pitch For Radial | 5 mm |
| Rad Hard | No |
| Lead Diameter | 0.8 mm |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Product Dimensions | 8 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Construction | Stacked Coin |
| Package/Case | 21.5(Max) X 8(Max) |
| Voltage(DC) | 5.5 V |
| Capacitance Value | 0.47 F |
| Tolerance | -20 to 80 % |
| Operating Temperature | -25 to 70 °C |
| Product Diameter | 21.5(Max) mm |
| Product Height | 8(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-EECF5R5U474 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Cap 1F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (20 X 19 X 6.5mm) Radial Stacked Coin 20mm 30 Ohm 70\u00b0C Tray Download PDF datasheet for KR-5R5H105-R.pdf |
|
Eaton | Cap 0.47F 5V -20% to 80% 1000 hr (21.3 X 11 X 23mm) Radial 5.3mm Bulk Download PDF datasheet for PA-5R0H474-R.pdf |
|
KEMET | Cap 4.7F 2.7VDC 30% (10 X 22mm) Radial 10mm 70\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for HVZ0E475NF.pdf |
|
Panasonic | Cap 0.22F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (10.5 X 5.4mm) Radial Stacked Coin 5mm 70\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EECSE0H224.pdf |
|
Eaton | Cap 0.22F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (12.4 X 11.5 X 5mm) Radial Stacked Coin 10mm 75 Ohm 70\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for KR-5R5H224-R.pdf |
|
Panasonic | Cap 0.22F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (11.5 X 10.5 X 6mm) Radial Stacked Coin 10mm 70\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EECS0HD224H.pdf |
|
Eaton | CAP, 0.22F, 5.5V, K SERIES (3.3MM LEADS) Download PDF datasheet for KR-5R5C224H-R.pdf |
|
Panasonic | GOLD CAP 5.5V 1F - |
|
Eaton | - - |
|
Panasonic | Cap 0.47F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (21.5 X 8mm) Radial Stacked Coin 5mm 70\u00b0C Tray Download PDF datasheet for EECF5R5U474.pdf |