EEEFC1V100R Panasonic
EEEFC1V100R Images
Please contact us for more photos of EEEFC1V100R
Part Number EEEFC1V100R
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 35V 20% (5 X 5.4mm) SMD 95mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFC1V100R
Datasheet download EEEFC1V100R.pdf
Request Quotation for EEEFC1V100R
EEEFC1V100R Specifications
Part Number EEEFC1V100R
Ripple Current 95 mA
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 10 uF
Voltage(DC) 35 V
Operating Temperature -40 to 105 °C
Construction Cylindrical
Max Processing Temp 250
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Dimensions 5.4 mm
Leakage Current 3@2Min uA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Package/Case 5 X 5.4
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.4 mm