EEEFC1V331AP Panasonic
EEEFC1V331AP Images
Please contact us for more photos of EEEFC1V331AP
Part Number EEEFC1V331AP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 35V 20% (10 X 10.2mm) SMD 670mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFC1V331AP
Datasheet download EEEFC1V331AP.pdf
Request Quotation for EEEFC1V331AP
EEEFC1V331AP Specifications
Part Number EEEFC1V331AP
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Operating Temperature -40 to 105 °C
Package/Case 10 X 10.2
Capacitance Value 330 uF
Voltage(DC) 35 V
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Dimensions 10.2 mm
Ripple Current 670 mA
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Leakage Current 115.5@2Min uA
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.2 mm