EEEFK0J101AP Panasonic
EEEFK0J101AP Images
Please contact us for more photos of EEEFK0J101AP
Part Number EEEFK0J101AP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 6.3V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 240mA 2000 hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK0J101AP
Datasheet download EEEFK0J101AP.pdf
Request Quotation for EEEFK0J101AP
EEEFK0J101AP Specifications
Part Number EEEFK0J101AP
Product Dimensions 5.8 mm
Construction Cylindrical
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin/Bismuth
Ripple Current 240 mA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 6.3 V
Capacitance Value 100 uF
Package/Case 6.3 X 5.8
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Leakage Current 6.3@2Min uA
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.8 mm