EEEFK0J470AR Panasonic
EEEFK0J470AR Images
Please contact us for more photos of EEEFK0J470AR
Part Number EEEFK0J470AR
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 6.3V 20% (5 X 5.8mm) SMD 160mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK0J470AR
Datasheet download EEEFK0J470AR.pdf
Request Quotation for EEEFK0J470AR
EEEFK0J470AR Specifications
Part Number EEEFK0J470AR
Max Processing Temp 250
Lead Finish Tin/Bismuth
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 5.8 mm
Leakage Current 3@2Min uA
Voltage(DC) 6.3 V
Construction Cylindrical
Capacitance Value 47 uF
Tolerance 20 %
Package/Case 5 X 5.8
Ripple Current 160 mA
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.8 mm