EEEFK1H101P Panasonic
EEEFK1H101P Images
Please contact us for more photos of EEEFK1H101P
Part Number EEEFK1H101P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 50V 20% (8 X 10.2mm) SMD 350mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK1H101P
Datasheet download EEEFK1H101P.pdf
Request Quotation for EEEFK1H101P
EEEFK1H101P Specifications
Part Number EEEFK1H101P
Operating Temperature -55 to 105 °C
Rad Hard No
Construction Cylindrical
Max Processing Temp 235
Mounting Surface Mount
Package/Case 8 X 10.2
Capacitance Value 100 uF
Tolerance 20 %
Product Dimensions 10.2 mm
Leakage Current 50@2Min uA
Lead Finish Tin/Bismuth
Ripple Current 350 mA
Voltage(DC) 50 V
Product Diameter 8 mm
Product Height 10.2 mm