EEUFR1V102 Panasonic
EEUFR1V102 Images
Please contact us for more photos of EEUFR1V102
Part Number EEUFR1V102
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 35V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 2600mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1V102
Datasheet download EEUFR1V102.pdf
Request Quotation for EEUFR1V102
EEUFR1V102 Specifications
Part Number EEUFR1V102
Ripple Current 2600 mA
Capacitance Value 1000 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Operating Temperature -40 to 105 °C
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 35 V
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Package/Case 12.5 X 20
Product Dimensions 20 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Leakage Current 350@2Min uA
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 20 mm