EEUFC1C102SB Panasonic
EEUFC1C102SB Images
Please contact us for more photos of EEUFC1C102SB
Part Number EEUFC1C102SB
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 16V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 1220mA 3000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1C102SB
Datasheet download EEUFC1C102SB.pdf
Request Quotation for EEUFC1C102SB
EEUFC1C102SB Specifications
Part Number EEUFC1C102SB
Package/Case 10 X 20
Capacitance Value 1000 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 16 V
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Ripple Current 1220 mA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 20 mm
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Leakage Current 160@2Min uA
Product Diameter 10 mm
Product Height 20 mm