EEVTG2A331M Panasonic
EEVTG2A331M Images
Please contact us for more photos of EEVTG2A331M
Part Number EEVTG2A331M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 100V 20% (18 X 16.5mm) SMD 0.28 Ohm 400mA 2000 hr 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEVTG2A331M
Datasheet download EEVTG2A331M.pdf
Request Quotation for EEVTG2A331M
EEVTG2A331M Specifications
Part Number EEVTG2A331M
Voltage(DC) 100 V
Capacitance Value 330 uF
Product Dimensions 16.5 mm
Rad Hard No
Ripple Current 400 mA
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 230
Lead Finish Tin
Operating Temperature -40 to 125 °C
Equivalent Series Resistance 0.28 Ohm
Package/Case 18 X 16.5
Mounting Surface Mount
Leakage Current 330@2Min uA
Construction Cylindrical
Product Diameter 18 mm
Product Height 16.5 mm