| Part Number | UVR1C221MED1TD |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Quantity in stock | 857630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 220uF 16V 20% (6.3 X 11mm) Radial 2.5mm 260mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | UVR1C221MED1TD |
| Datasheet download |
| Part Number | UVR1C221MED1TD |
|---|---|
| Package/Case | 6.3 X 11 |
| Ripple Current | 260 mA |
| Termination Style | Radial |
| Lead Pitch For Radial | 2.5 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerance | 20 % |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Leakage Current | 4@1Min|3@2Min uA |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 11 mm |
| Voltage(DC) | 16 V |
| Capacitance Value | 220 uF |
| Product Diameter | 6.3 mm |
| Product Height | 11 mm |
| Replacement Part Number | PART-UVR1C221MED1TD |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 350V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 480mA 10000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUED2V220B.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 10uF 25V 20% (4 X 5.8mm) SMD 90mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFK1E100R.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 150uF 80V 20% (12.5 X 16mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 750mA 10000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKY-800ELL151MK16S.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 2200uF 35V 20% (16 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 1260mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for UVZ1V222MHD.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 35V 20% (8 X 10.2mm) SMD 600mA 5000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFK1V101GP.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 350V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 480mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUED2V220.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 100V 20% (12.5 X 13.5mm) SMD 500mA 5000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEE-FK2A470AQ.pdf |
|
KEMET | Cap Aluminum 1500uF 25V -10 to 30% (20 X 46mm) Axial Aluminum Cylindrical Can 0.09 Ohm 1659mA 6000 hr 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for PEG124HL4150QL1.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 3.3uF 80V 20% (5 X 5.8mm) SMD 25mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFK1K3R3R.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKY-500EC3100ME111 CAPACITOR (HF) - |