16SVP15M Panasonic
16SVP15M Images
Please contact us for more photos of 16SVP15M
Part Number 16SVP15M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 15uF 16V 20% (5 X 5.9mm) Cylindrical 1020mA 2000hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 16SVP15M
Datasheet download 16SVP15M.pdf
Request Quotation for 16SVP15M
16SVP15M Specifications
Part Number 16SVP15M
Capacitance Value 15 uF
Mounting Surface Mount
Equivalent Series Resistance 0.12 Ohm
Construction Cylindrical
Package/Case 5 X 5.9
Voltage(DC) 16 V
Lifetime 2000 hr
Max Processing Temp 250|260
Operating Temperature -55 to 105 °C
Leakage Current
Pin Count 2
Rad Hard No
Ripple Current 1020 mA
Tolerance 20 %
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.9 mm