REA332M1E-1625 Surge Components
REA332M1E-1625 Images
Please contact us for more photos of REA332M1E-1625
Part Number REA332M1E-1625
Manufacturer Surge Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 3300uF 25V 20% (16 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 1975mA 3000 hr 85\u00b0C
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level REA332M1E-1625
Datasheet download REA332M1E-1625.pdf
Request Quotation for REA332M1E-1625
REA332M1E-1625 Specifications
Part Number REA332M1E-1625
Capacitance Value 3300 uF
Construction Aluminum Cylindrical Can
Ripple Current 1975 mA
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Leakage Current 825@2Min uA
Package/Case 16 X 25
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 25 V
Product Dimensions 25 mm
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 16 mm
Product Height 25 mm