EEEFK1H4R7R Panasonic
EEEFK1H4R7R Images
Please contact us for more photos of EEEFK1H4R7R
Part Number EEEFK1H4R7R
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 4.7uF 50V 20% (4 X 5.8mm) SMD 60mA 2000 hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK1H4R7R
Datasheet download EEEFK1H4R7R.pdf
Request Quotation for EEEFK1H4R7R
EEEFK1H4R7R Specifications
Part Number EEEFK1H4R7R
Max Processing Temp 250
Lead Finish Tin/Bismuth
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 50 V
Leakage Current 3@2Min uA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Ripple Current 60 mA
Capacitance Value 4.7 uF
Product Dimensions 5.8 mm
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Package/Case 4 X 5.8
Product Diameter 4 mm
Product Height 5.8 mm