EEFCD0G560XE Panasonic
EEFCD0G560XE Images
Please contact us for more photos of EEFCD0G560XE
Part Number EEFCD0G560XE
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 56uF 4V 20% (7.3 X 4.3 X 1.8mm) SMD 0.015 Ohm 2700mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEFCD0G560XE
Datasheet download EEFCD0G560XE.pdf
Request Quotation for EEFCD0G560XE
EEFCD0G560XE Specifications
Part Number EEFCD0G560XE
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Package/Case 7.3 X 4.3 X 1.8
Equivalent Series Resistance 0.015 Ohm
Capacitance Value 56 uF
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Finish Tin
Ripple Current 2700 mA
Voltage(DC) 4 V
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 7.3 x 4.3 x 1.8 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Depth 4.3 mm
Product Height 1.8 mm
Product Length 7.3 mm