EEHZA1V271P Panasonic
EEHZA1V271P Images
Please contact us for more photos of EEHZA1V271P
Part Number EEHZA1V271P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 270uF 35V 20% (10 X 10.2mm) SMD 0.02 Ohm 2500mA 5000 hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEHZA1V271P
Datasheet download EEHZA1V271P.pdf
Request Quotation for EEHZA1V271P
EEHZA1V271P Specifications
Part Number EEHZA1V271P
Capacitance Value 270 uF
Mounting Surface Mount
Ripple Current 2500 mA
Construction Cylindrical
Package/Case 10 X 10.2
Equivalent Series Resistance 0.02 Ohm
Leakage Current 94.5@2Min uA
Voltage(DC) 35 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 10.2 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.2 mm