EEUED2C220 Panasonic
EEUED2C220 Images
Please contact us for more photos of EEUED2C220
Part Number EEUED2C220
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 22uF 160V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 500mA 8000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUED2C220
Datasheet download EEUED2C220.pdf
Request Quotation for EEUED2C220
EEUED2C220 Specifications
Part Number EEUED2C220
Capacitance Value 22 uF
Ripple Current 500 mA
Package/Case 10 X 20
Max Processing Temp 250 to 260
Operating Temperature -25 to 105 °C
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Mounting Through Hole
Leakage Current 221.2@2Min uA
Voltage(DC) 160 V
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 20 mm
Product Diameter 10 mm
Product Height 20 mm