EEUED2G330SB Panasonic
EEUED2G330SB Images
Please contact us for more photos of EEUED2G330SB
Part Number EEUED2G330SB
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 33uF 400V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 730mA 10000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUED2G330SB
Datasheet download EEUED2G330SB.pdf
Request Quotation for EEUED2G330SB
EEUED2G330SB Specifications
Part Number EEUED2G330SB
Capacitance Value 33 uF
Voltage(DC) 400 V
Mounting Through Hole
Max Processing Temp 250 to 260
Package/Case 16 X 20
Lead Finish Tin
Operating Temperature -25 to 105 °C
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Leakage Current 802@2Min uA
Ripple Current 730 mA
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Product Dimensions 20 mm
Product Diameter 16 mm
Product Height 20 mm