| Part Number | UBT1V221MPD8 |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Quantity in stock | 689280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 220uF 35V 20% (10 X 16mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 790mA 5000 hr 125\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | UBT1V221MPD8 |
| Datasheet download |
| Part Number | UBT1V221MPD8 |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Capacitance Value | 220 uF |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Lead Pitch For Radial | 5 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 16 mm |
| Voltage(DC) | 35 V |
| Package/Case | 10 X 16 |
| Leakage Current | 231@1Min uA |
| Ripple Current | 790 mA |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Tolerance | 20 % |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Termination Style | Radial |
| Product Diameter | 10 mm |
| Product Height | 16 mm |
| Replacement Part Number | PART-UBT1V221MPD8 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 2200uF 35V \u00b120% (18 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 10000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKY-350EC3222MM25S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKXG451ELL680MM251 CAPACITOR (HF) CM2 - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 2200uF 63V 20% (18 X 35.5mm) Radial 7.5mm 1610mA 2000h 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA1JHG222.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 25V 20% (8 X 15mm) Radial 3.5mm 730mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC1E331L.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 4700uF 6.3V 20% (18 X 15mm) Radial 7.5mm 2060mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFK0J472S.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 10uF 16V 20% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2mm 35mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for UVZ1C100MDD.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 10uF 400V \u00b120% (10 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 140mA 8000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKXG401ELL100MJ20S.pdf |
|
Vishay | Cap Aluminum 22uF 63V 20% (6.5 X 18mm) Axial 5.1 Ohm 77mA 4000 hr 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for MAL211828229E3.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 6.3V 20% (6.3 X 5.9mm) Cylindrical 3390mA 2000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for 6SVPC330M.pdf |
|
Nippon ChemiCon | MINIATURE ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS Download PDF datasheet for EKXJ161ELL331MLN3S.pdf |