EEUFC1V221 Panasonic
EEUFC1V221 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1V221
Part Number EEUFC1V221
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 35V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 755mA 3000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1V221
Datasheet download EEUFC1V221.pdf
Request Quotation for EEUFC1V221
EEUFC1V221 Specifications
Part Number EEUFC1V221
Operating Temperature -55 to 105 °C
Termination Style Radial
Package/Case 10 X 12.5
Rad Hard No
Product Dimensions 12.5 mm
Tolerance 20 %
Capacitance Value 220 uF
Leakage Current 77@2Min uA
Ripple Current 755 mA
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Type Radial
Voltage(DC) 35 V
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm