EEUFC2A330B Panasonic
EEUFC2A330B Images
Please contact us for more photos of EEUFC2A330B
Part Number EEUFC2A330B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 33uF 100V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 306mA 3000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC2A330B
Datasheet download EEUFC2A330B.pdf
Request Quotation for EEUFC2A330B
EEUFC2A330B Specifications
Part Number EEUFC2A330B
Capacitance Value 33 uF
Leakage Current 33@2Min uA
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 100 V
Product Dimensions 12.5 mm
Package/Case 10 X 12.5
Rad Hard No
Ripple Current 306 mA
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm