| Part Number | EEUED2G470 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 751580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 47uF 400V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 840mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEUED2G470 |
| Datasheet download |
| Part Number | EEUED2G470 |
|---|---|
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Lead Finish | Tin |
| Package/Case | 16 X 25 |
| Type | Radial |
| Voltage(DC) | 400 V |
| Mounting | Through Hole |
| Capacitance Value | 47 uF |
| Ripple Current | 840 mA |
| Lead Pitch For Radial | 7.5 mm |
| Operating Temperature | -25 to 105 °C |
| Termination Style | Radial |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Product Dimensions | 25 mm |
| Leakage Current | 1138@2Min uA |
| Product Diameter | 16 mm |
| Product Height | 25 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEUED2G470 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 50V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 410mA 2000h 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECA1HHG331B.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKMH500VSN682MA30S SNAP-IN CAPACITOR Download PDF datasheet for EKMH500VSN682MA30S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKZE500ETD471MK201 CAPACITOR (HF) CM2 - |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 56uF 50V \u00b120% (6.3 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 0.14 Ohm 385mA 2000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EKZE500ETD560MF11D.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKY-500ELL4R7ME111 CAPACITOR (HF) - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 50V 20% (10 X 12.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 300mA 2000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECA1HHG221B.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1200uF 6.3V 20% (8 X 20mm) Radial 3.5mm 995mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC0J122L.pdf |
|
Panasonic | SPECIALITY POLYMER ALUMINUM ELECTROLYTIC - |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 560uF 35V \u00b120% (10 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 0.042 Ohm 1650mA 10000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKY-350ELL561MJ25S.pdf |
|
NIC Components | Cap Aluminum 220uF 35V 20% (8 X 10.5mm) Cylindrical 850mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for NAZJ221M35V8X10.5NBF.pdf |