EEUED2G680 Panasonic
EEUED2G680 Images
Please contact us for more photos of EEUED2G680
Part Number EEUED2G680
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 68uF 400V 20% (18 X 31.5mm) Radial 7.5mm 1200mA 10000h 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUED2G680
Datasheet download EEUED2G680.pdf
Request Quotation for EEUED2G680
EEUED2G680 Specifications
Part Number EEUED2G680
Package/Case 18 X 31.5
Voltage(DC) 400 V
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Capacitance Value 68 uF
Leakage Current 1642@2Min uA
Mounting Through Hole
Operating Temperature -25 to 105 °C
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Ripple Current 1200 mA
Product Dimensions 31.5 mm
Product Diameter 18 mm
Product Height 31.5 mm