EEUED2W470 Panasonic
EEUED2W470 Images
Please contact us for more photos of EEUED2W470
Part Number EEUED2W470
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 450V 20% (18 X 31.5mm) Radial 7.5mm 1000mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUED2W470
Datasheet download EEUED2W470.pdf
Request Quotation for EEUED2W470
EEUED2W470 Specifications
Part Number EEUED2W470
Package/Case 18 X 31.5
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Voltage(DC) 450 V
Ripple Current 1000 mA
Leakage Current 1279@2Min uA
Lead Finish Tin
Mounting Through Hole
Capacitance Value 47 uF
Operating Temperature -25 to 105 °C
Rad Hard No
Product Dimensions 31.5 mm
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Product Diameter 18 mm
Product Height 31.5 mm