EEUEE2G820 Panasonic
EEUEE2G820 Images
Please contact us for more photos of EEUEE2G820
Part Number EEUEE2G820
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 82uF 400V 20% (18 X 31.5mm) Radial 7.5mm 1645mA 10000h 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUEE2G820
Datasheet download EEUEE2G820.pdf
Request Quotation for EEUEE2G820
EEUEE2G820 Specifications
Part Number EEUEE2G820
Package/Case 18 X 31.5
Voltage(DC) 400 V
Operating Temperature -25 to 105 °C
Max Processing Temp 250 to 260
Leakage Current 1978@2Min uA
Mounting Through Hole
Lead Finish Tin
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Ripple Current 1645 mA
Product Dimensions 31.5 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Capacitance Value 82 uF
Product Diameter 18 mm
Product Height 31.5 mm