EEUFC1H2R2 Panasonic
EEUFC1H2R2 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1H2R2
Part Number EEUFC1H2R2
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2.2uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 45mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1H2R2
Datasheet download EEUFC1H2R2.pdf
Request Quotation for EEUFC1H2R2
EEUFC1H2R2 Specifications
Part Number EEUFC1H2R2
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 2.2 uF
Voltage(DC) 50 V
Lead Pitch For Radial 2 mm
Rad Hard No
Termination Style Radial
Leakage Current 3@2Min uA
Tolerance 20 %
Package/Case 5 X 11
Product Dimensions 11 mm
Ripple Current 45 mA
Lead Finish Tin
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm