EEUFC1H820 Panasonic
EEUFC1H820 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1H820
Part Number EEUFC1H820
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 82uF 50V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 485mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1H820
Datasheet download EEUFC1H820.pdf
Request Quotation for EEUFC1H820
EEUFC1H820 Specifications
Part Number EEUFC1H820
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Ripple Current 485 mA
Lead Finish Tin
Mounting Through Hole
Leakage Current 41@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 82 uF
Package/Case 8 X 11.5
Product Dimensions 11.5 mm
Voltage(DC) 50 V
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm