EEUFC1J151 Panasonic
EEUFC1J151 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1J151
Part Number EEUFC1J151
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 150uF 63V 20% (8 X 20mm) Radial 3.5mm 690mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1J151
Datasheet download EEUFC1J151.pdf
Request Quotation for EEUFC1J151
EEUFC1J151 Specifications
Part Number EEUFC1J151
Package/Case 8 X 20
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Mounting Through Hole
Leakage Current 94.5@2Min uA
Capacitance Value 150 uF
Ripple Current 690 mA
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Product Dimensions 20 mm
Voltage(DC) 63 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 8 mm
Product Height 20 mm