EEUFC1J152 Panasonic
EEUFC1J152 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1J152
Part Number EEUFC1J152
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1500uF 63V 20% (18 X 35.5mm) Radial 7.5mm 3095mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1J152
Datasheet download EEUFC1J152.pdf
Request Quotation for EEUFC1J152
EEUFC1J152 Specifications
Part Number EEUFC1J152
Ripple Current 3095 mA
Leakage Current 945@2Min uA
Rad Hard No
Package/Case 18 X 35.5
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 63 V
Product Dimensions 35.5 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Capacitance Value 1500 uF
Lead Finish Tin
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Product Diameter 18 mm
Product Height 35.5 mm