EEUFC1J182 Panasonic
EEUFC1J182 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1J182
Part Number EEUFC1J182
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1800uF 63V 20% (18 X 40mm) Radial 7.5mm 3205mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1J182
Datasheet download EEUFC1J182.pdf
Request Quotation for EEUFC1J182
EEUFC1J182 Specifications
Part Number EEUFC1J182
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 63 V
Termination Style Radial
Package/Case 18 X 40
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Leakage Current 1134@2Min uA
Ripple Current 3205 mA
Capacitance Value 1800 uF
Product Dimensions 40 mm
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Product Diameter 18 mm
Product Height 40 mm