EEUFC1J470 Panasonic
EEUFC1J470 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1J470
Part Number EEUFC1J470
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 63V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 405mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1J470
Datasheet download EEUFC1J470.pdf
Request Quotation for EEUFC1J470
EEUFC1J470 Specifications
Part Number EEUFC1J470
Leakage Current 29.61@2Min uA
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Type Radial
Mounting Through Hole
Lead Finish Tin
Capacitance Value 47 uF
Package/Case 8 X 11.5
Voltage(DC) 63 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 11.5 mm
Ripple Current 405 mA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm