EEUFC1J470B Panasonic
EEUFC1J470B Images
Please contact us for more photos of EEUFC1J470B
Part Number EEUFC1J470B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 63V 20% (8 X 11.5mm) Radial 5mm 405mA 2000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1J470B
Datasheet download EEUFC1J470B.pdf
Request Quotation for EEUFC1J470B
EEUFC1J470B Specifications
Part Number EEUFC1J470B
Leakage Current 29.61@2Min uA
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Pitch For Radial 5 mm
Mounting Through Hole
Lead Finish Tin
Capacitance Value 47 uF
Package/Case 8 X 11.5
Voltage(DC) 63 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 11.5 mm
Ripple Current 405 mA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm