EEUFC1E472 Panasonic
EEUFC1E472 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1E472
Part Number EEUFC1E472
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 4700uF 25V 20% (18 X 35.5mm) Radial 7.5mm 3680mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1E472
Datasheet download EEUFC1E472.pdf
Request Quotation for EEUFC1E472
EEUFC1E472 Specifications
Part Number EEUFC1E472
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Product Dimensions 35.5 mm
Ripple Current 3680 mA
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Capacitance Value 4700 uF
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 25 V
Leakage Current 1175@2Min uA
Rad Hard No
Package/Case 18 X 35.5
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 18 mm
Product Height 35.5 mm