EEUFM1E101H Panasonic
EEUFM1E101H Images
Please contact us for more photos of EEUFM1E101H
Part Number EEUFM1E101H
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 25V 20% (6 X 11.2mm) Radial 2.5mm 455mA 2000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM1E101H
Datasheet download EEUFM1E101H.pdf
Request Quotation for EEUFM1E101H
EEUFM1E101H Specifications
Part Number EEUFM1E101H
Voltage(DC) 25 V
Capacitance Value 100 uF
Termination Style Radial
Rad Hard No
Product Dimensions 11.2 mm
Tolerance 20 %
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Package/Case 6 X 11.2
Leakage Current 25@2Min uA
Max Processing Temp 250 to 260
Operating Temperature -40 to 105 °C
Mounting Through Hole
Ripple Current 455 mA
Lead Finish Tin
Product Diameter 6 mm
Product Height 11.2 mm