EEUFM1E331 Panasonic
EEUFM1E331 Images
Please contact us for more photos of EEUFM1E331
Part Number EEUFM1E331
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 25V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 1290mA 4000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM1E331
Datasheet download EEUFM1E331.pdf
Request Quotation for EEUFM1E331
EEUFM1E331 Specifications
Part Number EEUFM1E331
Max Processing Temp 250 to 260
Operating Temperature -40 to 105 °C
Leakage Current 82.5@2Min uA
Mounting Through Hole
Capacitance Value 330 uF
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Ripple Current 1290 mA
Voltage(DC) 25 V
Package/Case 10 X 12.5
Product Dimensions 12.5 mm
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm