EEUFR0J331B Panasonic
EEUFR0J331B Images
Please contact us for more photos of EEUFR0J331B
Part Number EEUFR0J331B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 6.3V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 5mm 455mA 2000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR0J331B
Datasheet download EEUFR0J331B.pdf
Request Quotation for EEUFR0J331B
EEUFR0J331B Specifications
Part Number EEUFR0J331B
Capacitance Value 330 uF
Operating Temperature -40 to 105 °C
Max Processing Temp 250 to 260
Ripple Current 455 mA
Mounting Through Hole
Package/Case 6.3 X 11.2
Lead Pitch For Radial 5 mm
Leakage Current 20.79@2Min uA
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 6.3 V
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 11.2 mm
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 11.2 mm