EEUFR1C102LB Panasonic
EEUFR1C102LB Images
Please contact us for more photos of EEUFR1C102LB
Part Number EEUFR1C102LB
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 16V 20% (8 X 20mm) Radial 5mm 1560mA 9000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1C102LB
Datasheet download EEUFR1C102LB.pdf
Request Quotation for EEUFR1C102LB
EEUFR1C102LB Specifications
Part Number EEUFR1C102LB
Package/Case 8 X 20
Product Dimensions 20 mm
Leakage Current 160@2Min uA
Termination Style Radial
Capacitance Value 1000 uF
Mounting Through Hole
Ripple Current 1560 mA
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 250 to 260
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Pitch For Radial 5 mm
Voltage(DC) 16 V
Product Diameter 8 mm
Product Height 20 mm