EEUFR1C222B Panasonic
EEUFR1C222B Images
Please contact us for more photos of EEUFR1C222B
Part Number EEUFR1C222B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2200uF 16V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 2600mA 10000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1C222B
Datasheet download EEUFR1C222B.pdf
Request Quotation for EEUFR1C222B
EEUFR1C222B Specifications
Part Number EEUFR1C222B
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Lead Finish Tin
Operating Temperature -40 to 105 °C
Mounting Through Hole
Leakage Current 352@2Min uA
Max Processing Temp 250 to 260
Termination Style Radial
Ripple Current 2600 mA
Package/Case 12.5 X 20
Lead Pitch For Radial 5 mm
Product Dimensions 20 mm
Capacitance Value 2200 uF
Voltage(DC) 16 V
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 20 mm