EEUHD1E221 Panasonic
EEUHD1E221 Images
Please contact us for more photos of EEUHD1E221
Part Number EEUHD1E221
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 25V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 230mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUHD1E221
Datasheet download EEUHD1E221.pdf
Request Quotation for EEUHD1E221
EEUHD1E221 Specifications
Part Number EEUHD1E221
Voltage(DC) 25 V
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 11.5 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 8 X 11.5
Ripple Current 230 mA
Leakage Current 55@2Min uA
Capacitance Value 220 uF
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Mounting Through Hole
Lead Finish Tin
Max Processing Temp 250 to 260
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm