EEUTP1V102B Panasonic
EEUTP1V102B Images
Please contact us for more photos of EEUTP1V102B
Part Number EEUTP1V102B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 35V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 0.029 Ohm 1985mA 2000 hr 135\u00b0C Ammo Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUTP1V102B
Datasheet download EEUTP1V102B.pdf
Request Quotation for EEUTP1V102B
EEUTP1V102B Specifications
Part Number EEUTP1V102B
Equivalent Series Resistance 0.029 Ohm
Capacitance Value 1000 uF
Package/Case 16 X 20
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Voltage(DC) 35 V
Mounting Through Hole
Leakage Current 350@2Min uA
Ripple Current 1985 mA
Operating Temperature -40 to 135 °C
Product Dimensions 20 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 16 mm
Product Height 20 mm