EEVFK1A102P Panasonic
EEVFK1A102P Images
Please contact us for more photos of EEVFK1A102P
Part Number EEVFK1A102P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 10V 20% (10 X 10.2mm) SMD 850mA 2000 hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEVFK1A102P
Datasheet download EEVFK1A102P.pdf
Request Quotation for EEVFK1A102P
EEVFK1A102P Specifications
Part Number EEVFK1A102P
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 1000 uF
Construction Cylindrical
Lead Finish Tin/Lead
Voltage(DC) 10 V
Package/Case 10 X 10.2
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 10.2 mm
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Leakage Current 100@2Min uA
Ripple Current 850 mA
Max Processing Temp 230
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.2 mm