EEVFK1J471M Panasonic
EEVFK1J471M Images
Please contact us for more photos of EEVFK1J471M
Part Number EEVFK1J471M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 63V 20% (16 X 16.5mm) SMD 1410mA 5000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEVFK1J471M
Datasheet download EEVFK1J471M.pdf
Request Quotation for EEVFK1J471M
EEVFK1J471M Specifications
Part Number EEVFK1J471M
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Package/Case 16 X 16.5
Capacitance Value 470 uF
Voltage(DC) 63 V
Product Dimensions 16.5 mm
Construction Cylindrical
Ripple Current 1410 mA
Leakage Current 296.1@2Min uA
Lead Finish Tin
Max Processing Temp 230
Product Diameter 16 mm
Product Height 16.5 mm