EEUFC1C102 Panasonic
EEUFC1C102 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1C102
Part Number EEUFC1C102
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 16V 20% (10 X 25mm) Radial 5mm 1440mA 3000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1C102
Datasheet download EEUFC1C102.pdf
Request Quotation for EEUFC1C102
EEUFC1C102 Specifications
Part Number EEUFC1C102
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Capacitance Value 1000 uF
Package/Case 10 X 25
Voltage(DC) 16 V
Mounting Through Hole
Ripple Current 1440 mA
Lead Pitch For Radial 5 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Termination Style Radial
Leakage Current 160@2Min uA
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Product Dimensions 25 mm
Product Diameter 10 mm
Product Height 25 mm