UHW1C222MHD Nichicon
UHW1C222MHD Images
Please contact us for more photos of UHW1C222MHD
Part Number UHW1C222MHD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2200uF 16V 20% (12.5 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 2600mA 10000hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UHW1C222MHD
Datasheet download UHW1C222MHD.pdf
Request Quotation for UHW1C222MHD
UHW1C222MHD Specifications
Part Number UHW1C222MHD
Pin Count 2
Ripple Current 2600 mA
Construction Aluminum Cylindrical Can
Lifetime 10000 hr
Termination Style Radial
Supplier Package Radial
Capacitance Value 2200 uF
Leakage Current 352@2Min uA
Package/Case 12.5 X 20
Rad Hard No
Package Dimensions 12.5 x 20 mm
Maximum Processing Temperature 260 °C
Lead Finish Tin
Operating Temperature -40 to 105 °C
Mounting Through Hole
Tolerance 20 %
Lead Pitch For Radial 5 mm
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 20 mm