EEVTG2A470Q Panasonic
EEVTG2A470Q Images
Please contact us for more photos of EEVTG2A470Q
Part Number EEVTG2A470Q
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 100V 20% (12.5 X 13.5mm) SMD 0.42 Ohm 250mA 2000 hr 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEVTG2A470Q
Datasheet download EEVTG2A470Q.pdf
Request Quotation for EEVTG2A470Q
EEVTG2A470Q Specifications
Part Number EEVTG2A470Q
Mounting Surface Mount
Ripple Current 250 mA
Equivalent Series Resistance 0.42 Ohm
Operating Temperature -40 to 125 °C
Leakage Current 47@2Min uA
Package/Case 12.5 X 13.5
Construction Cylindrical
Product Dimensions 13.5 mm
Tolerance 20 %
Capacitance Value 47 uF
Voltage(DC) 100 V
Max Processing Temp 230
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 13.5 mm