EEVFK1K151Q Panasonic
EEVFK1K151Q Images
Please contact us for more photos of EEVFK1K151Q
Part Number EEVFK1K151Q
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 150uF 80V 20% (12.5 X 13.5mm) SMD 500mA 5000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEVFK1K151Q
Datasheet download EEVFK1K151Q.pdf
Request Quotation for EEVFK1K151Q
EEVFK1K151Q Specifications
Part Number EEVFK1K151Q
Leakage Current 120@2Min uA
Lead Finish Tin
Ripple Current 500 mA
Capacitance Value 150 uF
Product Dimensions 13.5 mm
Voltage(DC) 80 V
Rad Hard No
Max Processing Temp 230
Tolerance 20 %
Package/Case 12.5 X 13.5
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 13.5 mm