EEVFK1V102M Panasonic
EEVFK1V102M Images
Please contact us for more photos of EEVFK1V102M
Part Number EEVFK1V102M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 35V 20% (16 X 16.5mm) SMD 1800mA 5000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEVFK1V102M
Datasheet download EEVFK1V102M.pdf
Request Quotation for EEVFK1V102M
EEVFK1V102M Specifications
Part Number EEVFK1V102M
Leakage Current 350@2Min uA
Max Processing Temp 230
Capacitance Value 1000 uF
Lead Finish Tin
Package/Case 16 X 16.5
Ripple Current 1800 mA
Voltage(DC) 35 V
Tolerance 20 %
Construction Cylindrical
Product Dimensions 16.5 mm
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 16 mm
Product Height 16.5 mm